Przepukliną nazywamy patologiczne uwypuklenie jednej z partii naszego ciała. Wyróżniamy kilka rodzajów przepuklin, jednak problem ten najczęściej dotyka okolic brzucha i występuje, gdy pacjent ma osłabione powłoki ciała. Wbrew pozorom przepuklina jest niezwykle częstym schorzeniem i dotyka osoby w różnym wieku: od dorosłych i starszych po nawet malutkie dzieci. Dowiedz się, czym jest przepuklina, kiedy zgłosić się do lekarza i jak leczyć to schorzenie.
Czym jest przepuklina?
Przepuklina powstaje, gdy jeden z naszych organów wewnętrznych wystaje poza ścianę mięśni albo tkanek, które normalnie go zawierają. Zdecydowana większość tego typu problemów występuje w obrębie jamy brzusznej, a dokładnie między klatką piersiową a naszymi biodrami. Przepuklina jest stosunkowo powszechnym problem, bowiem dotyka nawet 20% naszego społeczeństwa, z czego ok. 70% wszystkich przypadków to przepukliny pachwinowe. Wśród kilku rodzajów przepuklin możemy wyróżnić takie jak np. przepuklina pępkowa, pooperacyjna oraz pachwinowa, które dotykają w niektórych przypadkach mężczyzn lub kobiety. Istnieją również takie warianty tego problemu, z którymi zmagają się głównie dzieci.
Przyczyny powstawania przepukliny
Przyczyny powstawania większości przepuklin nie są do końca jasne, poza wyjątkiem tej, która występuje w wyniku nacięcia operacyjnego. Ryzyko powstawania przepuklin wzrasta wraz z wiekiem, a sam problem częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Przepuklina może być także wrodzona. Ponadto wyróżniamy kilka czynników oraz problemów medycznych, które powodują zwiększony nacisk na ściany brzucha i mogą prowadzić do powstawania przepuklin. Wśród nich możemy wymienić:
- długotrwałe zaparcia,
- wysiłek w trakcie oddawania moczu,
- podnoszenie ciężkich przedmiotów,
- długotrwały, uporczywy kaszel,
- palenie papierosów,
- nieprawidłową dietę,
- nadwagę i otyłość,
- powiększoną prostatę,
- mukowiscydozę,
- płyn brzuszny,
- dializę otrzewnową,
Czynniki ryzyka przyczyniające się do powstawania przepuklin
Czynniki ryzyka mogące przyczyniać się do rozwijania się przepukliny zależą w głównej mierze od rodzaju tego schorzenia:
- Przepuklina pachwinowa, jak słusznie wskazuje strona derm-estetyka.pl/przepuklina-pachwinowa-operacja.html/ najczęściej występuje wśród osób starszych, a także u pacjentów, u których w rodzinie zdiagnozowano ten rodzaj przepukliny. Częściej diagnozowani są również mężczyźni oraz osoby nałogowo palące tytoń (znajdujące się w nim substancje chemiczne mogą osłabiać tkanki). Wśród innych czynników ryzyka możemy wymienić przewlekłe zaparcia, okres ciąży, przedwczesny poród oraz niską wagę urodzeniową.
- Przepuklina pooperacyjna, która powstaje na skutek źle wykonanej operacji, najczęściej ujawnia się w okresie od 3 do 6 miesięcy po zabiegu. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się jeśli w okresie tym dojdzie do znaczącego zwiększenia wagi pacjenta, zajścia pacjentki w ciążę lub uprawiania zbyt dużej aktywności fizycznej.
- Przepuklina pępkowa najczęściej spotykana jest u niemowląt z niska waga urodzeniową oraz wcześniaków. Wśród dorosłych czynnikami ryzyka będzie płeć żeńska, ciąże mnogie oraz nadwaga.
Objawy wystąpienia przepukliny
Najbardziej widocznym objawem przepukliny jest guzek lub pewnego rodzaju wybrzuszenie pod skórą. W przypadku przepukliny pachwinowej będzie on występował w miejscu styku pachwiny oraz uda i może zanikać w trakcie spoczynku. Najłatwiej jest wyczuć przepuklinę w trakcie wstawania, kaszlu lub schylania się. Większe przepukliny mogą prowadzić również do uczucia dyskomfortu, a nawet bólu w obrębie guza. Istnieją również takie rodzaje przepuklin jak przepuklina rozworu przełykowego, które dają charakterystyczne objawy, czyli zgagę, trudności w przełykaniu oraz ból w klatce piersiowej. Zdarza się również, że w początkowym stadium przepuklina nie będzie dawała żadnych objawów, a jej wystąpienie odkryjemy dopiero podczas badania lekarskiego lub fizykalnego.
Przyczyny i objawy wystąpienia przepukliny pachwinowej
Najczęstszym powodem powstawania przepukliny pachwinowej jest nieprawidłowe zamykanie się otworu w ścianie mięśniowej. Tkanka przepycha się przez otwór tworząc wybrzuszenie. Może ono formować się przez kilka tygodni, albo pojawić się nagle, po intensywnym wysiłku fizycznym, kaszlu lub uniesieniu ciężkiego przedmiotu. Wśród najczęstszych objawów przepukliny pachwinowej wyróżniamy:
- wybrzuszenie lub guzek w okolicy styku pachwin z udem,
- ból oraz pieczenie w okolicy wybrzuszenia,
- ból w pachwinie, głównie podczas kaszlu i wysiłku,
- uczucie przeciągania lub ucisk w pachwinie,
- w niektórych wypadkach ból oraz obrzęk jąder.
Przyczyny i objawy wystąpienia przepukliny rozworu przełykowego
Ten rodzaj przepukliny występuje gdy niewielka część żołądka wystaje za przeponę do jamy klatki piersiowej. Schorzenie to najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia oraz kobiety w ciąży. U dzieci ten rodzaj przepony powstaje w wyniku wady wrodzonej. Wśród najczęstszych objawów tego rodzaju przepukliny możemy wymienić refluks żołądkowo – przełykowy powstający, gdy treść żołądkowa cofa się do przełyku i tym samym powodując uczucie pieczenia.
Przyczyny i objawy wystąpienia przepukliny pępkowej
Przepuklina pępkowa (https://derm-estetyka.pl/przepuklina-pepkowa-operacja.html/) powstaje w sytuacji, gdy jelita wydostają się przez ścianę brzucha w okolicy pępka. Bardzo często defekt ten widoczny jest u dzieci i niemowląt podczas płaczu. Warto przy tym wspomnieć, że jest to jedyny rodzaj przepukliny, który może ustąpić samoistnie w pierwszych latach życia dziecka. U dorosłych schorzenie to występuje u osób z osłabionymi ścianami brzucha w wyniku ciąży, otyłości lub wodobrzusza.
Leczenie przepukliny
Najczęstszym sposobem leczenia przepukliny jest operacja. Może być ona usunięta dzięki laparoskopowi, endoskopowi lub w trakcie tradycyjnego zabiegu z otwarciem jamy brzusznej. Najczęściej wybieraną metodą jest operacja otwarta, warto jednak wiedzieć, że żadna z tych metod nie zagwarantuje nam, że przepuklina nie powróci. Dla zachowania odpowiednich efektów zabiegu należy również powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego przez okres do miesiąca po zabiegu.