Polacy, którzy pracują za granicą powinni wiedzieć w jaki sposób rozliczać się z fiskusem.
W tym przypadku należy unikać podwójnego opodatkowania, czyli zapłacenia podatku w kraju w którym jesteśmy zatrudnieni oraz w Polsce. Aby unikać podwójnego opodatkowania wprowadzono przepisy, które określają w jakim kraju podatnik będzie odprowadzał należny podatek od pracy. Warto pamiętać, że stawki podatkowe w różnych krajach są inne, jeżeli chcemy ubiegać się o ulgę wynikającą z podwójnego opodatkowania należy udowodnić, że zapłaciliśmy podatek w kraju w którym pracujemy. Szczegółowe informacje możemy otrzymać w urzędach skarbowych, dowiemy się jakie dokumenty należy złożyć.
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania podczas pracy za granicą?
Niektórzy pracownicy mogą zostać oddelegowani przez firmę do pracy za granicą, w tym przypadku jeżeli okres pracy wynosi do dwóch lat wówczas objęci są systemem ubezpieczenia społecznego w kraju pochodzenia. W tym przypadku dochód uzyskany podczas oddelegowania może zostać opłacony w kraju w którym wykonujemy prace. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na czas pracy, jeżeli przebywamy za granicą dłużej niż 6 miesięcy w roku, wynagrodzenie otrzymujemy zagranicą wówczas najprawdopodobniej będziemy rozliczali się poza polską. W przypadku jeżeli nasze centrum interesów czyli przykładowo rodzina, miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce będziemy płacili podatki w kraju.
Osoby, które rozliczają dochody z zagranicy według proporcjonalnego odliczenia mogą skorzystać z ulgi podatkowej do kwoty 1360 zł. W tym przypadku ministerstwo finansów chce zapobiec nieprawidłowom, należy pamiętać o tym podczas rozliczania się w naszym urzędzie skarbowym. Przepisy dotyczą podatników polskich, którzy pracują za granicą, w stosunku do których unikanie podwójnego opodatkowania to metoda proporcjonalnego odliczenia. Z ulgi skorzystają osoby, które pobierają wynagrodzenie za granicą z tytułu umowy o pracę, może to dotyczyć także osób, które zasiadają w radach nadzorczych spółek, zarządach. Będą to także dochody, które otrzymywane są na podstawie kontraktów menedżerskich jak również działalności gospodarczej, będzie to dotyczyło osób prowadzących jednoosobową działalność przykładowo w Wielkiej Brytanii jest to self employed.
Kraje unii europejskiej w ten sposób chcą regulować przepisy podatkowe aby pracownicy odprowadzali podatek tylko w jednym kraju, aby nie występowało w tym przypadku podwójne opodatkowanie. Aby dowiedzieć się gdzie musimy zapłacić podatek powinniśmy określić, w którym kraju jesteśmy rezydentem podatkowym.