×

Zanieczyszczenie plastikiem

Plastik – materiał, który zrewolucjonizował technikę i ułatwia życie milionom ludzi na całym świecie ma także swoje ciemne strony, które regularnie zwracają uwagę opinii publicznej. Czy można coś zrobić, by zmniejszyć zanieczyszczenie plastikiem, a jeśli tak, to w jaki sposób? O tym w poniższym artykule.

 

Jak plastik wpływa na środowisko?

Chociaż ostatnimi laty, ze względu na postępujące zmiany klimatyczne, na pierwszy plan wysuwa się emisja gazów cieplarnianych, to zanieczyszczenie plastikiem nadal pozostaje nierozwiązanym problemem na skalę światową. Jego niska cena, wielofunkcyjność, a także łatwość produkcji sprawiają, że jest wszechobecny na prawie całym świecie. Nie pozostaje on jednak bez wpływu na środowisko naturalne, gdyż jego proces rozkładu jest niezmiernie długi – nawet 1000 lat dla plastikowej butelki. Przede wszystkim szkodzi on w oceanach, gdzie jest połykany przez ryby i inne morskie stworzenia, gdyż mylony jest przez nie z pokarmem. Wiele zwierząt ginie od zatruć lub zaplątując się w foliowe torebki, wszystko to przez nierozważne lub lekceważące podejście do gospodarowania odpadami. Oczywiście nie można też zapomnieć, że sama produkcja plastiku również wiąże się z dodatkową emisją gazów cieplarnianych, tak więc jest to surowiec szkodliwy równolegle na dwóch płaszczyznach.

 

Alternatywa dla plastiku – dzbanek filtrujący

Chociaż zmiany nawyków jednostki nie naprawią świata, to nie powinno zniechęcać, gdyż wspólne działania dają duży efekt. Dlatego warto zachęcać jak najwięcej osób do ograniczania stosowania plastiku. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele, ponieważ jednak plastikowe butelki są jednym z najczęstszych plastikowych odpadów, warto skupić się właśnie na nich. Chcąc napić się wody, lepiej nie kupować kolejnych wód butelkowanych, lecz nalać wody kranowej. Nie wszędzie jest ona zdatna i zdrowa do picia, dlatego najlepszym wyjściem jest dzbanek filtrujący Dafi. Wystarczy wymiana filtra co miesiąc, by cieszyć się czystą wodą bez niepotrzebnego zużywania kolejnych plastikowych butelek. Jest to również rozwiązanie ekonomiczne, gdyż woda kranowa jest wielokrotnie tańsza od butelkowanej.

 

Plastik a picie wody poza domem

Chociaż wydawałoby się, że filtrowanie wody jest możliwe tylko w domu i poza nim mimo wszystko jesteśmy skazani na plastik, to nie jest to prawdą. Dostępne są również butelki filtrujące Dafi, które działają na podobnej zasadzie – z użyciem filtrów z węgla aktywnego. Dzięki nim oszczędzamy nie tylko środowisko, ale i pieniądze, gdyż nie trzeba już kupować kolejnych butelek z wodą, wystarczy pamiętać o nalaniu wody i regularnej wymianie filtra w butelce Dafi. Występujące w wielu wariantach pojemności butelki filtrujące są także poręczne i łatwe w użyciu, a zatem idealne na spacer czy ćwiczenia w plenerze. Względy ekonomiczne i ekologiczne sprawiają, że taka butelka idealnie wypełnia lukę po zwykłych butelkach plastikowych, których produkcja, jak i transport emitują zanieczyszczenia, a obecność w środowisku wywołuje długofalowe negatywne skutki dla biosfery. Więcej na blogu: https://dafi.pl/blog/.