Na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym decyduje się coraz więcej osób. To nie przypadek, bowiem zabieg ten wpływa zarówno na estetykę jamy ustnej, jak i na nasze samopoczucie. Jak wygląda taka ingerencja i jak długo utrzymują się jej efekty? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Na czym polega wybielanie zębów?
Zęby przebarwiają się z różnych powodów. Wśród tych zdecydowanie najczęstszych wymienia się jednak nieprawidłowe nawyki żywieniowe, jak np. spożywanie czerwonego wina i kawy w dużych ilościach, ale również i niewystarczającą troskę o higienę jamy ustnej. Zabieg ich wybielania ma z kolei na celu przywrócenie estetyki uśmiechu, a co za tym idzie, również pewności siebie i dobrego samopoczucia. W jego trakcie z powierzchni szkliwa usuwane są przebarwienia i plamy. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym środkom wybielającym, bazującym na aktywnych substancjach, takich jak nadtlenek karbamidu czy nadtlenek wodoru. To właśnie dzięki nim zęby odzyskują utracony z biegiem czasu wygląd, a uśmiech staje się bardziej promienny i znacznie atrakcyjniejszy.
Dlaczego warto wybrać profesjonalne wybielanie zębów?
W gabinetach stomatologicznych wykorzystywane są profesjonalne środki wybielające, które nie niszczą szkliwa zębów. W rękach specjalisty przynoszą one również zdecydowanie lepsze rezultaty niż ich odpowiedniki, przeznaczone do samodzielnego stosowania. Stomatolog bazuje na wiedzy i doświadczeniu, które pozwalają określić intensywność całego procesu, indywidualną dla każdego pacjenta. Aby umówić się na wstępną konsultację w tym zakresie, przejdź na stronę magdent-lubien.pl, lub też skontaktuj się z gabinetem Stomatologia MagDent Magdalena Naklicka, Lubień 900, 32-433 Lubień, woj. małopolskie dzwoniąc pod numer telefonu 884 900 240. To właśnie tutaj zadbasz o swój uśmiech w wyjątkowy sposób, otrzymując fachową pomoc i wszystkie niezbędne informacje, związane z zabiegiem wybielania zębów.
Jak przebiega zabieg wybielania zębów?
Zanim Twój uśmiech odzyska utraconą estetykę, a zęby staną się znacznie bielsze, konieczna będzie wstępna konsultacja. W jej trakcie specjalista oceni ogólny stan zdrowia jamy ustnej i zakres przebarwień. Sam zabieg sprowadza się natomiast do kilku etapów. Będzie to:
- dokładne oczyszczenie i polerowanie szkliwa zębów,
- naniesienie środka wybielającego,
- płukanie jamy ustnej,
- aplikacja środka, mającego na celu ochronę szkliwa przed uszkodzeniami.
Proces ten jest całkowicie bezbolesny, choć niektórzy pacjenci doświadczają nadwrażliwości zębów po jego zakończeniu.
Jakimi metodami wybiela się zęby?
Wśród najczęściej wybieranych metod wybielania zębów wymienia się:
- wybielanie lampą – bazujące na nowoczesnych technologiach, zapewniające szybkie i trwałe efekty oraz gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa,
- wybielanie nakładkowe, opierające się na przygotowywanych indywidualnie szynach wybielających, na które nakłada się specjalny żel, przywracający zębom utraconą biel.
W przypadku martwych zębów stomatolodzy sięgają z kolei po preparaty, umieszczane w ich komorze. Taką czynność powtarza się do momentu osiągnięcia oczekiwanego rezultatu, a cały proces kończy założenie plomby, dzięki której ząb odzyskuje swoją funkcję.
Jakie są efekty wybielania zębów?
Zabieg wybielania zębów trwa na ogół od 30 do 60 minut, a efekty widoczne są natychmiast po jego zakończeniu. Dzięki niemu:
- szkliwo zębów staje się jaśniejsze, nawet o kilka tonów,
- znikają nieestetyczne plamy i przebarwienia,
- poprawia się samoocena, związana z wyglądem zewnętrznym.
Takie efekty mogą utrzymywać się nawet przez 2 czy 3 lata, co uzależnione jest w znacznej mierze od poziomu codziennej higieny jamy ustnej, stylu życia pacjenta oraz jego nawyków żywieniowych.
Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu wybielania zębów?
Aby efekty wybielania utrzymały się znacznie dłużej, konieczne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Z reguły sprowadzają się one do wprowadzenia odpowiedniej diety i unikania produktów, mogących zabarwić wybielone zęby. Mowa tutaj przede wszystkim o kawie i herbacie, ale również o jagodach, pomidorach, burakach i marchwi, zawierających w swoim składzie silne barwniki. Po zabiegu warto również zrezygnować z palenia papierosów. Należy także wykluczyć z codziennego menu potrawy, przyprawiane papryką, kurkumą, cynamonem i curry, zastępując je tzw. białą dietą, czyli naturalnymi produktami, do których zalicza się np. ryż, białe warzywa czy kurczak.