Żelatyna jest produktem ubocznym pochodzenia zwierzęcego pozyskiwanym z kopyt, kości, chrząstek i innych części oraz z resztek mięsa zwierząt rzeźnych.
Jako taki nie jest produkt odpowiedni dla każdego, kogo dieta wyklucza produkty pochodzenia zwierzęcego. Na szczęście obecnie można znaleźć substytuty roślinne, które mogą działać tak samo jak żelatyna w różnych potrawach i deserach. Tradycyjny proces wytwarzania żelatyny polega na gotowaniu tkanek i kości zwierzęcych, aż powstaje z nich kleista, zagęszczająca substancja. Wiele pozornie wegetariańskich produktów i potraw staje się niewegetariańskimi przez włączenie żelatyny do listy składników. Typowe przykłady to słodycze, takie jak pianki, jogurt, cukierki, desery i żelki. Chociaż wegetariańskie zamienniki nie są w stanie idealnie odtworzyć właściwości zagęszczających i żelujących żelatyny, produkty takie jak agar, karagen i pektyny roślinne zapewniają różnorodne bliskie alternatywy. Jednym z najczęstszych wegetariańskich alternatyw dla żelatyny jest agar i pektyna.
Wytwarzanie tego bezzapachowego środka zagęszczającego obejmuje gotowanie i wyciskanie wodorostów lub owoców i skórek owocowych, przykłądowo jabłek, cytrusów czy czarnej porzeczki, zwykle do momentu uzyskania sproszkowanej postaci lub formy płatków.
Dzięki wielu wegańskim substytutom żelatyny możesz bez obaw jeść swoje ulubione desery i kupować galaretki bezglutenowe. Chociaż zamiast żelatyny możesz użyć jednej z tych form, powinieneś wybrać sproszkowany agar do deserów, aby uzyskać najlepsze wyniki. Kolejną alternatywą dla żelatyny powszechnie stosowaną przykładowo w dżemach, galaretkach, kisielu i słodyczach jest pektyna spożywcza. Pektyna jest wytwarzana przez gotowanie, filtrowanie i odwadnianie owoców i skórki owocowej. Pektyna wytwarzana zwykle ze skórki owoców cytrusowych i jagodowych, takich jak czarna porzeczka. Od robienia domowych dżemów owocowych po galaretki czy żelki, wiele naszych ulubionych słodyczy wymaga użycia żelatyny lub jej zamienników.