×

Botoks czy kwas hialuronowy?

Botoks i kwas hialuronowy to najpopularniejsze substancje stosowane w gabinetach medycyny estetycznej, które korzystnie wpływają na odmłodzenie naszej skóry. Mimo, że często uważane są za tożsame, to znacznie się od siebie różnią, zarówno pod względem możliwości użycia, jak i sposobu działania.

Podobieństwa i różnice pomiędzy botoksem i kwasem hialuronowym

Głównym podobieństwem obu substancji wpływającym często na ich mylne utożsamianie ze sobą jest ich działanie wpływające na wygładzenie zmarszczek, przywrócenie skórze elastyczności, sprężystości i napięcia oraz poprawę kształtu i rysów twarzy. Zarówno kwas hialuronowy jak i botoks są przy tym całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia, a zabiegi z ich użyciem małoinwazyjne i bezbolesne. Warto, jednak wspomnieć, że obie substancje mają ograniczony czas działania, dlatego zabiegi tego typu trzeba powtarzać zgodnie z harmonogramem ustalonym przez lekarza medycyny estetycznej.

Istotną różnicą zachodzącą między kwasem hialuronowym i botoksem jest mechanizm ich działania. Toksyna botulinowa, czyli botoks hamuje możliwość przesyłania impulsów nerwowych poprzez paraliż mięśni odpowiedzialnych za powstawanie tzw. zmarszczek dynamicznych. Z kolei kwas hialuronowy uzupełnia brak w tkance, tym samym redukując i likwidując zmarszczki wypełniając je od środka.

Zastosowanie obu substancji

Toksyna botulinowa, zwana botoksem to neurotoksyna, która wytwarzana jest przez pałeczki jadu kiełbasianego. Mimo, iż jest ona substancją potencjalnie niebezpieczną stosowana w odpowiednich dawkach może zdziałać prawdziwe cuda z nasza twarzą. W medycynie estetycznej substancja ta stosowana jest zazwyczaj do usuwania zmarszczek mimicznych. Powstają one na skutek powtarzalnych ruchów mięśni twarzy w trakcie śmiania się, mrużenia oczy lub marszczenia brwi. Dzięki właściwościom botoksu możemy wygładzić i zniwelować chociażby „kurze łapki” powstające w okolicach oczu. Z kolei botoks na czoło może usunąć zarówno poziome i pionowe zmarszczki na czole (tzw. lwią bruzdę), zabieg wykonywany jest przez klinikę Derm-Estetyka Medycyna Estetyczna, mieszczącą się przy ul. Stefana Batorego 7/35 w Gdyni (Tel: 500 430 484). Preparat botoksu może być również stosowany do złagodzenia zmarszczek zlokalizowanych wokół ust czy na szyi. Pozwala ona, również na podniesienie opadających brwi czy też delikatne uniesienie kącików ust.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej polegają na wstrzyknięciu substancji w wybrane mięśnie twarzy odpowiadające za powstawanie zmarszczek, tak by doszło do ich rozluźnienia. W efekcie skóra wygładza się, zmarszczki zanikają lub stają się wyraźnie płytsze. Na pełny efekt zabiegu należy poczekać około 14 dni, a rezultaty z reguły utrzymują się około 5-6 miesięcy.

Wśród niewielkiej liczby przeciwwskazań do tego typu zabiegu możemy wymienić głównie nadwrażliwość na toksynę botulinową i inne składniki preparatu, ciążę, okres karmienia piersią, schorzenia bakteryjne skóry oraz choroby złącza nerwowo-mięśniowego.

Z kolei kwas hialuronowy, który jest najpopularniejszym wypełniaczem jest w stanie skorygować zmarszczki zlokalizowane w okolicy brwi oraz bruzdy nosowo-wargowe. Substancja ta wykorzystywana jest również do wypełniania konturów ust oraz uzupełniania objętości policzków i dolnych części twarzy. Efekty zabiegu, podobnie jak w przypadku botoksu są widoczne po około 14 dniach, a zanikają z czasem aż do całkowitego wchłonięcia się preparatu w skórę.