×

Masz kompleksy z powodu odstających uszu? Sprawdź jak się go pozbyć

Problem odstających uszu dotyczy znacznej części naszego społeczeństwa. Wiele osób boryka się również z różnego rodzaju kompleksami, wynikającymi z tego właśnie mankamentu urody. Odnosi się to szczególnie do dzieci i młodzieży, dla których wygląd zewnętrzny jest wyjątkowo ważny. Trudności w zaakceptowaniu siebie przejawiają się z kolei w kłopotach z odnalezieniem swojego miejsca w grupie rówieśniczej i w pełnieniu różnych ról społecznych, które narzuca nam codzienność. Nic dziwnego, że wiele osób trafia w końcu do poradni psychologicznych, poszukując tam ratunku przed niską samooceną. Jak poradzić sobie z kompleksem odstających uszu?

Dlaczego niektórzy mają odstające uszy?

Małżowinę uszną tworzą chrząstki, które są odpowiedzialne nie tylko za jej budowę, ale również i za sposób, w jaki ucho przylega do głowy. Nieprawidłowości w tym zakresie bardzo często zdeterminowane są predyspozycjami genetycznymi. Z reguły jest to wyłącznie problem natury estetycznej, a nie zdrowotnej. Otoplastyka, czyli chirurgiczna korekta uszu, doskonale radzi sobie natomiast z wyleczeniem takich schorzeń, jak np. mikrocja, ucho satyra, guzek Darwina, ucho zapaśnika, anocja czy zapadnięcie małżowiny usznej.

Jak poradzić sobie z problemem odstających uszu?

O problemie, jakim są odstające uszy, mówi się coraz więcej. Przeczytać o nim można również na różnego rodzaju portalach internetowych. Dla przykładu problem ten poruszany jest, chociażby na stronie Słowo i Myśl, skupiającej się na problemach z różnych dziedzin, w tym również i na medycynie estetycznej. To na takich portalach wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy z problemem odstających uszu można sobie poradzić domowymi sposobami. Operacja uszu w dalszym ciągu bywa pomijana, gdyż sama interwencja chirurgiczna wywołuje sporo lęku. Niestety, jak pokazuje praktyka, domowe sposoby zawodzą, gdy chodzi o tego rodzaju problemy. Z kolei operacja korekcji przynosi zaskakujące rezultaty i efekty, utrzymujące się przez całe życie.

Kiedy poddać się zabiegowi otoplastyki?

Odstające uszy to problem, o którym zaczyna się mówić po ukończeniu przez dziecko 7 roku życia. Wcześniej bowiem małżowina intensywnie się rozwija. Optymalnym czasem, w którym warto poddać się korekcji uszu, będzie okres między 7 a 19 rokiem życia. Chrząstki są bowiem wówczas stosunkowo miękkie i łatwe w kształtowaniu.

Więcej o samym zabiegu przeczytać można w artykule https://www.slowoimysl.pl/artykuly/co-to-jest-otoplastyka-i-jak-wyglada-zabieg, w którym dokładnie wytłumaczono jego istotę i przebieg. Przed podjęciem takiej decyzji, warto zapisać się na konsultację psychologiczną, by upewnić się, że jesteśmy przygotowani do zabiegu również w sferze mentalnej.

Czy efekty korekty uszu są stałe?

Efekty zabiegu korekty uszu są stałe, chociaż w znacznej mierze zależy to od okresu rekonwalescencji. W tym czasie trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację operowanych miejsc i zastosować się do wskazówek lekarza prowadzącego. Mimo wszystko może zdarzyć się również, że ucho zacznie nieco odstawać. Za ten stan odpowiada tzw. „pamięć ucha”. Jeśli zjawisko to wystąpi, konieczna będzie drobna korekta, choć taki zabieg trwa już krótko i zamyka się na ogół w ciągu niespełna 30 minut.