×

Kiedy warto udać się do kardiologa?

Serce człowieka jest to jeden z najważniejszych narządów, który tak naprawdę nigdy nie odpoczywa. Dzięki niemu, do całego naszego organizmu zostaje pompowana krew, a co za tym idzie, pozwala to na sprawne funkcjonowanie. Inaczej nie moglibyśmy otrzymywać tlenu, który przecież jest niezbędny dla naszego życia. Ciężko więc bagatelizować serce jako organ i nie doceniać funkcji, jaką pełni dla naszego organizmu. Serce jest mięśniem, który w przeciwieństwie do innych — nigdy nie może przestać pracować, kurcząc się około 72 razy na minutę. Dlatego musimy przykładać szczególną wagę do dbania o jego stan.

Co wpływa na stan serca?

Oczywiście, jak i o cały swój organizm, jednak należy pamiętać, że objawów związanych z zaburzeniami funkcjonowania tego organu nie możemy w żaden sposób bagatelizować. Co może wpływać negatywnie na stan naszego serca? Bez wątpienia brak aktywności, mocno siedzący tryb życia, nieodpowiednia, zbyt tłusta dieta, a także niestety — wrodzone choroby. Warto zatem nie tylko dbać o siebie każdego dnia, ale również stosować profilaktykę.

Jeśli zauważamy u siebie skłonności do duszności, zadyszek, problemów z wydajnością przy większym wysiłku, silnego uczucia zmęczenia przy dość zwykłych czynnościach, zdecydowanie powinniśmy wziąć pod uwagę, że te objawy mogą wskazywać na problemy zdrowotne warte zbadania u kardiologa. Warto mierzyć sobie puls i zwrócić szczególną uwagę na uczucie kołatania. Oczywiście, powinniśmy unikać diagnozowania się samemu, tutaj bez dwóch zdań trzeba udać się do lekarza, specjalizującego się w chorobach wieńcowych, arytmii czy niewydolności serca — czyli do wspomnianego już kardiologa.

Kto powinien być pod opieką kardiologiczną?

Pod opiekę kardiologiczną powinny trafić osoby, którym doskwierają choroby, takie jak: niedokrwienie serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego i niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego, arytmie, dławica piersiowa czy wrodzone wady serca, takie jak np. zespół Fallota, niedomykalność lub zwężenie zastawki mitralnej i aortalnej. Tak naprawdę warto w wieku około 30 lat, samemu podjąć się profilaktyki i wybrać się do kardiologa. Dzięki temu możemy szybko wychwycić ewentualnie nieprawidłowości i zareagować, jeśli wydarzy się coś niepokojącego.

Jeśli natomiast przekraczamy 40 rok życia i nigdy nie mieliśmy przeprowadzonej diagnostyki takiej jak badanie EKG, najprawdopodobniej nasz lekarz internista, sam nas pokieruje do specjalisty kardiologicznego. W dzisiejszych czasach wszyscy pędzimy i stresujemy się mocno życiem codziennym, zapominając o zdrowym i aktywnym trybie życia, jak i również profilaktyce zdrowotnej. A tak naprawdę to właśnie profilaktyka jest krokiem do sukcesu, jakim jest zdrowy organizm. Dzięki profilaktyce możemy uniknąć bardziej zaawansowanych problemów ze zdrowiem, niepotrzebnego stresu, a także — nie ukrywajmy — wydanych pieniędzy na dodatkowe badania. Badania takie jak morfologia, glukoza, cholesterol, badanie moczu czy właśnie EKG, to tak naprawdę podstawowe profilaktyczne badania, które powinien przeprowadzać każdy z nas.

Nie bójmy się więc wizyty u kardiologa, do którego warto wybrać się tak naprawdę zawsze, unikając tym samym potencjalnych problemów w przyszłości. Przychodnia Warszawa Praga Południe Darmedicus zaprasza na badania diagnostyczne, dzięki którym dowiesz się, w jakim stanie jest Twoje serce.