×

Czy można uniknąć zwyżki dla młodych w polisie OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, jakim jest polisa OC bardzo często wiąże się z koniecznością płacenia sporych składek, które w dużym stopniu obciążają budżet właściciela samochodu.

Cena polisy ubezpieczeniowej jest uzależniona od wielu różnych czynników, na które warto zwracać uwagę. Do ich grona z pewnością zalicza się wiek kierowcy chcącego ubezpieczyć swój samochód. Czynnik ten ma wpływ na kalkulację ceny polisy, ale tylko do określonego limitu. Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie postrzegają starszych i młodszych kierowców. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Czy można uniknąć zwyżki dla młodych w polisie OC?

Polisa OC, a wiek kierowcy ubezpieczającego pojazd

Istnieje sporo towarzystw ubezpieczeniowych, które uznają osoby w wieku poniżej 26 lat za młodych kierowców. Niektóre firmy posiadają mniejszy limit na poziomie 24 lat. Inne natomiast za osobę młodą mogą uznać 29-latka. Ubezpieczalnie mają dużą dowolność w tym zakresie, więc wszystko zależy od ich indywidualnej polityki i ustalonych zasad. Ważny jest nie tylko rok urodzenia klienta, ale również jego doświadczenie za kierownicą. Osoby młodsze, które kierują autem już od 18 roku życia są postrzegane lepiej niż starsi kierowcy mający prawo jazdy od 2-3 lat.

Warto też pamiętać, że osoby w wieku podeszłym są również uważane za bardziej ryzykowne, więc towarzystwa ubezpieczeniowe mogą w ich przypadku naliczać zwyżki za wiek. Najlepsze oferty są dostępne dla osób w wieku pomiędzy 30, a 70 rokiem życia, które mają prawo jazdy przez minimum 6 lat. Bardzo istotny jest jednak nie wiek, a historia jazdy. Jeśli jest ona bezszkodowa, wówczas można wypracować najlepsze zniżki. Opłaca się więc jeździć bezpiecznie, aby uniknąć wysokich opłat ubezpieczeniowych.

Wielu kierowców wpisuje w Internecie hasło zniżki OC od jakiego wieku. Warto się tego dowiedzieć i czasami poczekać z kupnem i ubezpieczeniem pojazdu do kolejnych urodzin. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z porównywarek internetowych lub usług agentów ubezpieczeniowych, którzy są w stanie wyszukać najkorzystniejsze oferty dla młodych kierowców.