×

Jak przebiega i jakie są wskazania do zabiegu korekty uszu?

Korekta wyglądu małżowiny usznej, czyli otoplastyka to zabieg, który charakteryzuje się małą inwazyjnością przy równoczesnym uzyskaniu ogromnych i niezwykle satysfakcjonujących efektów. Pozwala ona na pozbycie się wrodzonych oraz nabytych deformacji i asymetrii uszu. Cała procedura sprowadza się jedynie do wycięcia niewielkiego fragmentu skóry oraz odpowiednim wymodelowaniu chrząstki ucha nazywanej grobelką (jest to miejsce fizjologicznego zgięcia małżowiny).

Otoplastyka pozwala również na korektę odchylenia ucha w stosunku do czaszki, dzięki czemu umożliwia ona likwidację problemu odstających uszu. Jak dokładnie wygląda ten zabieg? Jakie są wskazania do jego przeprowadzenia? Wszystko to sprawdzisz czytając dzisiejszy tekst.

Jakie są wskazania do zabiegu korekty uszu?

Otoplastyka jest jednym z tych zabiegów, które wykonuje się głównie ze względów estetycznych. W końcu niesymetryczne, odstające lub za duże uszy bardzo często są źródłem ogromnych kompleksów, zaniżonej samooceny oraz problemów z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Zdarza się również, że zaburzony wygląd uszu może prowadzić do problemów o charakterze psychologicznym, w tym poważnej depresji.

Tego typu sytuacje dotykają najczęściej dzieci oraz młodzież, dla których wygląd zewnętrzny stanowi niezwykle istotny aspekt życia. Na szczęście zabiegowi korekty uszu można poddać się już po ukończeniu 6 roku życia. Wcześniejsza interwencja chirurgiczna nie jest wskazana z uwagi dynamiczny rozwój struktur ucha i ciągłą zmianę w ich wyglądzie oraz położeniu.

Bardzo ważne jest również to, by decyzja o poddaniu się zabiegowi była podjęta samodzielnie oraz w pełni świadomie. Niewskazane jest wywieranie jakiegokolwiek nacisku na dziecko ze strony rodzica, a wiele klinik i szpitali traktuje brak samodzielności w podejmowaniu tego typu decyzji za istotne przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu.

Jak wygląda zabieg otoplastyki?

Chirurgiczna korekta uszu trwa około dwóch godzin i przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie wymaga hospitalizacji i może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Zabieg ten polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w tylnej części ucha, a następnie usunięciu kawałka skóry oraz dokładnym wymodelowaniu lub zmniejszeniu chrząstki. Takie działanie pozwalanie tylko nadać małżowinie odpowiedni kształt, ale i wyregulować kąt jej odchylenia od czaszki.

Na koniec lekarz prowadzący zabieg zakłada pacjentowi szwy, które zdejmowane są po około dwóch tygodniach. Przygotowując się do tego typu procedury warto zajrzeć na stronę www.plastyka-uszu.pl, która należy do Kliniki chirurgii plastycznej uszu Derm-Estetyka, znajdującej się na ul. Szafarnia 11, 80-755 Gdańsk (Tel. +48 500 430 484), gdzie zawarto dokładny opis zabiegu oraz wszelkie istotne informacje dotyczące otoplastyki, takie jak przygotowanie do zabiegu, czy zalecenia rekonwalescencyjne.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Pacjenci, którzy pragną zachować wymarzony wygląd swoich uszu powinni ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych, czyli kilku zasad powalających zapobiegać ewentualnym sytuacjom niepożądanym. Jedną z nich jest pilnowanie, by przez 3 noce po zabiegu spać na 3 miękkich poduszkach i unikać leżenia na boku. Istotne jest również to, by przez kilka pierwszych dni nie opuszczać głowy do poziomu poniżej serca.

Nie należy zapominać również o początkowym wyeliminowaniu ze swojej diety dań i produktów wymagających od nas gryzienia i żucia. Jeśli chodzi o wysiłek fizyczny, to przerwa od intensywnych ćwiczeń i uprawiania sportów powinna wynieść około miesiąca. W przypadku odczuwania bólu można go eliminować przy pomocy ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.