×

Jak znaleźć dysk SSD odpowiedni do laptopa?

Dyski półprzewodnikowe SSD opracowały nowe formaty i protokoły połączeń w ciągu ostatnich kilku lat. Ma to na celu ułatwienie wymiany dysków w coraz mniejszych laptopach, notebookach i tabletach.

Formy są mniejsze, bez zewnętrznych skrzynek, dzięki czemu dyski SSD mieszczą się w mniejszych przestrzeniach. Zmiany w protokołach połączeń umożliwiły również mniejsze rozmiary i zwiększone prędkości przepływu danych. Ale nowe czynniki i połączenia przyniosły ze sobą więcej akronimów i większą szansę na zakup niezgodnego napędu. Dyski półprzewodnikowe mają teraz różne kształty, co utrudnia ustalenie, jaki rozmiar dysku SSD zmieści się w twoim laptopie. 2,5 – calowy dysk był wcześniej jedynym dostępnym na rynku dyskiem SSD. To się zmieniło i są dostępne dyski półprzewodnikowe 2,5 – calowe i M.2. Wybór rozmiaru zależy od wielkości gniazda w laptopie. Gniazda dysków są zwykle oznaczone odpowiednim rozmiarem i połączeniem, które zostanie wybrane, lub możesz zajrzeć do instrukcji obsługi. Będziesz także chciał sprawdzić protokół połączenia dla napędu. Najpopularniejsze złącza to SATA, mSATA i PCIe. W instrukcji obsługi można sprawdzić zarówno rozmiar gniazda dysku, jak i protokół połączenia. Największym wyborem, jaki będziesz miał okazję dokonać podczas zakupu nowego dysku, jest pojemność. Większość dysków jest sprzedawana z pojemnością danych od 120 GB do 2 TB. Oczywiście wyższa pojemność wiąże się z wyższą ceną. Zawsze chcesz uzyskać dysk z wolną przestrzenią przekraczającą obecne potrzeby. Jest nieuniknione, że będziesz nadal tworzyć pliki i zdjęcia, które należy zapisać, oraz pobierać muzykę i filmy. Nie chcesz zwiększać pojemności dysku w ciągu roku. Warto więc wybrać pojemniejszy dysk, niż ten, z którego korzystałeś do tej pory. Najważniejszą rzeczą w przypadku dysku SSD w laptopie jest upewnienie się, że otrzymujesz kompatybilny dysk. Musisz wziąć pod uwagę rozmiar, kształt, protokół połączenia i pojemność. Z powodu istniejącego sprzętu w twoim laptopie, tylko pojemność dysku jest pod twoją kontrolą. Dyski SSD zapewniają natychmiastowe działanie, co oznacza krótszy czas uruchamiania czy czas ładowania aplikacji oraz lepszą reakcję systemu. Ponieważ dyski SSD ważą mniej niż dyski twarde, są bardziej przyjazne dla urządzeń mobilnych, dzięki czemu Twój laptop jest lżejszy i łatwiejszy do przenoszenia. Dzięki lekkim komponentom i solidnej konstrukcji dyski SSD lepiej nadają się do rygorów ciągłej podróży.

Zaletą dysków SSD jest to, że nie mają ruchomych części, w związku z czym wymagają mniejszej mocy do działania, co oznacza, że wydłużysz żywotność baterii. Są one również zdecydowanie cichsze niż dyski twarde HDD. Dysk twardy, czasem w skrócie nazywany HD lub HDD, to urządzenie do przechowywania danych. Zwykle jest instalowany wewnętrznie w komputerze, podłączany bezpośrednio do kontrolera dysku płyty głównej komputera. Zawiera jeden lub więcej talerzy umieszczonych w szczelnej obudowie. Dane są zapisywane na talerzach za pomocą głowicy magnetycznej, która porusza się nad nimi szybko podczas wirowania. Wewnętrzne dyski twarde znajdują się we wnęce napędu, podłączonej do płyty głównej za pomocą kabla ATA, SCSI lub SATA. Są zasilane przez połączenie z zasilaczem komputera. Przykłady danych, które mogą być przechowywane na dysku twardym komputera, obejmują system operacyjny, zainstalowane oprogramowanie i osobiste pliki użytkownika. Nowoczesne komputery często używają dysku półprzewodnikowego SSD jako podstawowego urządzenia pamięci masowej zamiast dysku twardego. Dyski twarde są wolniejsze niż dyski SSD podczas odczytu i zapisu danych, ale oferują większą pojemność. Na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-intel znajdziesz dyski SSD do zainstalowania w komputerze lub laptopie. Chociaż dysk twardy może być nadal używany jako podstawowa pamięć komputera, coraz częściej jest instalowany jako dodatkowy dysk. Na przykład podstawowy dysk SSD może zawierać system operacyjny i zainstalowane oprogramowanie, a dodatkowy dysk twardy może służyć do przechowywania dokumentów, plików do pobrania oraz plików audio czy wideo.