×

Jakie fale wykorzystuje ultrasonograf?

W każdym szpitalu znajdziemy urządzenia do wykonywania USG, czyli ultrasonograf.

Każdym szpitalu i przychodniach potrzebne a wręcz niezbędne są urządzenia medyczne. Bez takich urządzeń nie będzie funkcjonował żaden szpital. Często spotykane urządzenia medyczne szczególnie w szpitalach to urządzenia diagnostyczne, które pozwalają na badania i wykrywanie chorób, czy też zmian w organizmie. Do tej pory powinieneś wiedzieć, jak działa aparat USG. Ultrasonografy są szeroko stosowanymi narzędziami diagnostycznymi. Sondy można łatwo podłączyć do jednostki centralnej lub głównego komputera aparatu USG. Procesor przesyła impulsy elektryczne, które powodują, że sonda emituje fale dźwiękowe. Procesor analizuje również impulsy elektryczne, które sonda wytwarza w odpowiedzi na powracające fale odbite. Następnie konwertuje te dane na obrazy, które można następnie oglądać na dołączonym monitorze, przechowywać na dysku lub drukować. Skanery ultradźwiękowe są również wyposażone w pokrętła, przyciski i inne funkcje sterujące procesora, umożliwiające sonografowi dokonywanie regulacji, zapisywanie obrazów i wykonywanie innych zadań. Ultrasonograf obsługuje najczyściej przeszkolony technik, ale obrazy są interpretowane przez radiologów, kardiologów lub innych specjalistów. Technik USG zwykle trzyma głowicę, urządzenie ręczne, które umieszcza się na skórze pacjenta.

Ultradźwięki to fala która przemieszcza się przez tkanki miękkie i płyny, ale odbija się z powrotem od gęstszych powierzchni, w ten sposób tworzy obraz.

Termin ultradźwięki odnosi się do dźwięków o częstotliwości, której ludzie nie słyszą. Do zastosowań diagnostycznych ultradźwięki mają zwykle od 2 do 18 megaherców. Wyższe częstotliwości zapewniają lepszą jakość obrazów, ale są łatwiej absorbowane przez skórę i tkanki, więc nie mogą wnikać tak głęboko, jak niższe częstotliwości. Dzięki temu będziemy mogli zajrzeć do środka ludzkiego ciała i wykryć wszystkie nieprawidłowości, przykładowo guzy. Jest to bardzo ważne ponieważ wczesne wykrycie choroby nowotworowej pozwala na jej usunięcie. Placówki medyczne , które chcą zapatrzyć się w nowoczesne ultrasonografy mogą zapoznać się z ofertą na stronie: ms-medical.pl.