×

Klinika ginekologiczna Łódź i pierwsza wizyta

Jeśli jesteś kobietą, nadejdzie czas, kiedy będziesz musiała udać się do ginekologa – to kluczowy element dbania o zdrowie. Ale to pierwsze badanie ginekologiczne może wydawać się czymś nieprzyjemnym, a nawet przerażającym. Myśl o omówieniu drażliwych tematów zdrowotnych i umożliwieniu zupełnie obcej osobie zbadania pochwy może sprawić, że zechcesz całkowicie zrezygnować z wizyty, nawet ze świadomością, że przecież klinika ginekologiczna Łódź jest pełna pacjentek, które również kiedyś były tam pierwszy raz.

Tak naprawdę pierwsza wizyta u ginekologa nie musi być onieśmielająca ani niewygodna; w rzeczywistości może to być nawet ciekawe i inspirujące wydarzenie. Poniżej znajdziesz dokładnie to, czego możesz się spodziewać po swojej pierwszej wizycie położniczej/ginekologicznej – w tym, jak najlepiej się do niej przygotować, jak zachować spokój, gdy czujesz się nieswojo i jak wyjść z poczuciem pewności siebie w kwestii zdrowia seksualnego i zdolności do zostania w przyszłości matką.

Klinika ginekologiczna Łódź to miejsce, w którym dowiesz się wiele o swoim zdrowiu

Większość ginekologów, których zatrudnia Klinika Ginekologiczna Łódź, zaleca dziewczętom pierwszą wizytę u ginekologa w wieku od 13 do 15 lat, a następnie coroczną wizytę zdrowotną. Podczas pierwszej wizyty możesz mieć określone rzeczy do omówienia z lekarzem, takie jak problemy z miesiączką, opcje kontroli urodzeń i testy na infekcje przenoszone drogą płciową.

Mądrze jest zrozumieć, dlaczego warto odwiedzić ginekologa. W ten sposób możesz upewnić się, że przedyskutujesz wszystko, co masz na myśli i będziesz lepszym adwokatem dla siebie. W przypadku nowej pacjentki większość lekarzy planuje czas trwania wizyty od 20 do 30 minut. Jeśli przygotujesz się, zanim tam dotrzesz, możesz maksymalnie wykorzystać ten czas i uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania, które chodzą Ci po głowie. Co więcej, przygotowanie może pomóc zwalczyć nerwy przed badaniem.

Klinika Ginekologiczna Łódź nie będzie robić pełnego badania ginekologicznego, jeśli masz mniej niż 21 lat

Niezależnie od wieku, lekarz przeprowadzi ogólne badanie fizykalne, aby sprawdzić wzrost, wagę i ciśnienie krwi, zanim ginekolog przystąpi do badania. Lekarz, którego zatrudnia Klinika Ginekologiczna Łódź, zazwyczaj nie przeprowadzi badania miednicy, aby sprawdzić narządy rozrodcze podczas pierwszej wizyty. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jesteś aktywna seksualnie, chcesz wykonać testy na chorobę przenoszoną drogą płciową lub masz inne problemy zdrowotne, takie jak nieprawidłowe krwawienie lub bardzo bolesne miesiączki.

Jednak jeśli masz 21 lat lub więcej, zaleca się badanie miednicy wraz z testem cytologicznym. Podczas badania cytologicznego lekarz pobierze wymaz z szyjki macicy (dolna część macicy, która łączy się z pochwą), aby pobrać próbkę komórek szyjki macicy w celu sprawdzenia nieprawidłowości, które mogą wskazywać na raka szyjki macicy (który jest rzadki i często uleczalny, więc spróbuj się nie stresować).

Twój położnik/ginekolog może również przeprowadzić badanie piersi. Chociaż młode kobiety mają niskie ryzyko raka piersi, lekarz prawdopodobnie wykorzysta to jako okazję, aby pokazać ci, jak badać piersi i identyfikować wszelkie zmiany.

Jak wygląda pełne badanie, które przeprowadza Klinika Ginekologiczna Łódź?

Typowe badanie miednicy składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest zewnętrzne badanie narządów płciowych, które ma na celu obejrzenie sromu. Badanie obejmuje wszystko, co można zobaczyć na zewnątrz ciała, takie jak wargi sromowe, łechtaczka i otwarcie pochwy. Jeśli twój lekarz zaoferuje ci lustro, abyś mogła zobaczyć, co tam jest na dole – lub jeśli chcesz o nie poprosić – nie wstydź się! Wizyta u ginekologa to idealny czas, aby upewnić się, że znasz nazwę, lokalizację i cel wszystkich części pochwy i okolic.

Twój lekarz wykona również badanie pochwy i szyjki macicy za pomocą wziernika, czyli urządzenia, które włoży do pochwy i rozszerzy, aby uzyskać lepszy widok ścian pochwy i szyjki macicy. Podczas wkładania wziernika lekarz użyje miękkiej szczotki lub płaskiego urządzenia do skrobania, aby pobrać próbki do testu i zbadać niektóre choroby przenoszone drogą płciową.