×

Kilka praktycznych uwag o kredycie hipotecznym

Podejrzewamy, że część z naszych czytelników rozważa zakup mieszkania.

Dość powszechnym zjawiskiem jest branie kredytu hipotecznego. Nie każdy jednak pojmuje ideę tej usługi finansowej. Kredyt ten jest rozłożony na wiele lat, dotyczy sporej kwoty pieniędzy. Jego cechą rozpoznawczą jest tak zwana hipoteka, czyli zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Jakie są związane z tym zagrożenia? Otóż kredytobiorca, który zacznie jawnie łamać zasady umowy (np. nie będzie płacił przez dłuższy czas rat kredytowych), może stracić mieszkanie za sprawą komornika. Hipoteki nie da się obejść, jest wpisana do księgi wieczystej, prawo banku do mieszkania ustaje po spłaceniu kredytu. Czy jest to niebezpieczny kredyt? W pewnym sensie tak, ponieważ wymaga odpowiedzialności finansowej. Sądzimy jednak, że jego korzyści są o wiele większe niż ryzyko. Bankowi bardziej zależy na kredytobiorcy, który regularnie spłaca zobowiązania finansowe, niż na nieruchomości. Mieszkanie lub dom to tylko zabezpieczenie.

Kilka praktycznych uwag o kredycie hipotecznym

Czy mogę wziąć kredyt hipoteczny?

Na to pytanie może jednoznacznie odpowiedzieć tylko bank. Będzie on analizował zdolność kredytową potencjalnego klienta. Jedno jest pewne: jeśli nie posiadamy pieniędzy, które moglibyśmy włożyć w ramach własnego wkładu, nie będziemy mogli wziąć kredytu hipotecznego. Bank nie sfinansuje w całości zakupu nieruchomości; warto o tym pamiętać. Przed udaniem się do banku warto sprawdzić, czy nie mamy jakichś zaległości finansowych. Możliwe też, że w jednym banku nasz wniosek zostanie odrzucony, a w innym – zaakceptowany. Należy zapoznać się z różnorodnymi ofertami bankowymi.

W tym wszystkim może pomóc Państwu doradca finansowy. Na stronie kredyt hipoteczny Kraków znajdą Państwo dokładny opis proponowanych przez nas usług (doradztwo jest bezpłatne). Zapewniamy, że ekspert finansowy załatwi dla Państwa wszelkie biurokratyczne formalności.