×

Na czym polega zabieg z użyciem lasera frakcyjnego

Laserowe odnawianie powierzchni to procedura odmładzania twarzy, która wykorzystuje laser do poprawy wyglądu skóry lub leczenia drobnych wad twarzy, takich jak blizny potrądzikowe, przebarwienia skóry czy zmarszczki.

Można to zrobić za pomocą różnych rodzajów laserów, takich jak ablacyjny lub nieablacyjny. Laser ablacyjny jest to laser, który rani skórę i usuwa cienką zewnętrzną warstwę naskórka oraz ogrzewa leżącą pod nią skórę właściwą, co stymuluje wzrost nowych włókien kolagenowych. Gdy naskórek goi się i odrasta, leczony obszar wydaje się gładszy i bardziej elastyczny. Rodzaje zabiegów ablacyjnych obejmują laser na dwutlenek węgla (CO2) i systemy kombinowane. Taki zabieg z użyciem lasera frakcyjnego wymaga długiego gojenia, a na efekty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy, aż powstaną nowe włókna kolagenowe. Laser nieablacyjny to nie raniący skóry laser, który stymuluje wzrost kolagenu, co z czasem pomaga poprawić koloryt i teksturę skóry. Takie podejście można wykonać za pomocą różnego rodzaju laserów, a także urządzeń intensywnie pulsujących światłem (IPL).

Nieablacyjna laserowa wymiana powierzchni skóry jest mniej inwazyjna i wymaga krótszego czasu regeneracji niż przy użyciu lasera ablacyjnego, ale efekty nie są tak zadowalające.

Obie metody mogą być dostarczane za pomocą lasera frakcyjnego, który pozostawia mikroskopijne kolumny nietraktowanej tkanki w całym obszarze leczenia. Kilka lat temu laser frakcyjny co2 został opracowany w celu skrócenia czasu powrotu do zdrowia i zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych. Laserowe odnawianie powierzchni nie eliminuje nadmiernej lub zwiotczałej skóry. Zrozumienie konkretnych technik, zagrożeń i możliwych wyników może pomóc Ci zdecydować, czy laserowa terapia powierzchni skóry jest dla Ciebie odpowiednia. Laser frakcyjny może być stosowany w leczeniu zmarszczek, plam starczych, nierównego kolorytu lub powierzchni skóry, przebarwień słonecznych, oraz łagodnych do umiarkowanych blizn potrądzikowych.