×

Zdrowy sen – kilka podstawowych zasad

 
Problemy ze snem stają się ostatnio coraz bardziej powszechne.

Szacuje się, że krótkotrwałych dolegliwości tego typu doświadcza nawet 20% populacji. Jeśli trwają kilka dni, nie ma w tym nic niebezpiecznego. Gdy jednak trudności z zaśnięciem trwają dłużej, może to poważnie odbić się na naszym zdrowiu.
 

Odpowiednia ilość snu to podstawa

 
Objawów niewyspania czy nieprzespanej nocy doświadczył zapewne każdy. Warto wyposażyć się w wiedzę i przeczytać artykuł o bezsenności, aby lepiej zrozumieć to zagadnienie. Odpowiednia higiena snu pozwala na regenerację układu nerwowego. Co ciekawe mózg w czasie snu nie wyłącza się. Aktywne są wtedy jednak inne jego obszary niż w czasie czuwania. Pozwala to na prawidłowe funkcjonowanie pamięci oraz zdolności psychicznych czy motorycznych. Długotrwała bezsenność wpływa na cały organizm, zaburzając naturalne procesy regeneracji na wielu poziomach.
 
Skutki tego typu problemów szybko odczuwamy na naszej skórze. Po nieprzespanej nocy pogarsza się nasza zdolność uczenia się i zapamiętywania. Gdy snu brakuje przez dłuższy czas, podjęcie trudniejszych decyzji staje się bardzo kłopotliwe. Wydłuża się czas reakcji, spada nastrój i motywacja, pojawia się też drażliwość.
 
Zdrowy sen – kilka podstawowych zasad

Gdzie szukać pomocy przy problemach z bezsennością?

 
Bezsenność nazywana jest dziś chorobą cywilizacyjną. Na problemy ze snem wpływają bowiem stres i szybkie tempo życia. Dostęp do elektroniki i sztucznego światła sprawił, że ludzie rzadko funkcjonują w zgodzie z naturalnym rytmem snu i czuwania. Gdy podejrzewamy u siebie kłopoty z bezsennością, właśnie na tym tle warto zadbać o odpowiednią higienę snu. Jej podstawą jest unormowanie dobowego rytmu poprzez kładzenie się do łóżka o tej samej porze. Pomóc może też unikanie sztucznego światła ekranu co najmniej na godzinę przed snem.
 
Gdy “domowe sposoby” na zdrowy sen zawodzą, a problem trwa dłuższy czas, warto skorzystać z pomocy lekarza. Bezsenność może być objawem bardzo różnych dolegliwości, zarówno na tle psychicznym jak i fizycznym. Już na początku warto sprawdzić, czy przyczyną nie są kłopoty z układem pokarmowym, oddechowym czy sercem. Jeśli bezsenność ma swoją przyczynę w napięciach dnia codziennego, niezbędna może okazać się wizyta u psychologa, a może również u psychiatry.