Odkąd problem zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi został przekazany do zbiorowej świadomości publicznej przez programy dokumentalne, doszło do niezliczonych petycji w celu zakończenia używania produktów plastikowych jednorazowych, w tym słomek do napojów.
Duże firmy gastronomiczne i kawiarnie zobowiązały się nie oferować już plastikowych słomek swoim klientom. Niektóre z takich firm są całkowicie pozbawione słomek, ale kilka z nich wybiera alternatywę w postaci słomki papierowej zamiast plastikowych.
Podczas gdy tworzywo sztuczne jest mocne, papier jest znacznie bardziej elastyczny. Oznacza to, że jeśli papierowa słomka przedostała się do oceanu, jest znacznie mniej prawdopodobne, że będzie szkodliwa dla zwierząt morskich. Jest również o wiele bardziej prawdopodobne, że z czasem ulegnie biodegradacji lub przynajmniej rozpadnie się, podczas gdy plastikowe słomki zanieczyszczą środowisko na zawsze.
Ostatecznie wszystko sprowadza się do bezmyślnej konsumpcji. Zdecydowana większość z nas absolutnie nie potrzebuje słomki do picia napoju. Jest to po prostu coś, czego się spodziewamy, a używamy go i odrzucamy, wcale nie myśląc o tym.
Słomki to po prostu niepotrzebne przedmioty jednorazowego użytku. To dobrze, że ludzie i firmy bojkotują plastikowe słomki, jednak lepiej byłoby, gdyby zdecydowali się na politykę braku słomek, zamiast zastąpienia ich słomkami papierowymi. A jeśli naprawdę nie możesz obejść się bez słomki w swoim napoju, możesz kupić słomkę metalową, szklaną lub silikonową wielokrotnego użytku, którą możesz zabrać ze sobą i użyć na zawsze, to znacznie lepsza opcja. Większość odpadów, takich jak słomki z tworzyw sztucznych, butelki plastikowe czy patyczki do czyszczenia uszu, gromadzi się na dnie oceanu.
Szacuje się, że aż 71 procent ptaków morskich i 30 procent żółwi ostatecznie ma plastik w żołądku.
Nie oznacza to jednak, że zmniejszenie zużycia słomek z tworzywa sztucznego nie ma znaczenia. Jeśli wybierzesz eko słomki papierowe, może to być ważny pierwszy krok w kierunku drastycznego ograniczenia plastiku w oceanie, poprzez psychologiczne motywowanie ludzi do angażowania się w podobne zachowania w celu ochrony naszej planety.