×

Implanty czy licówki?

Jeśli cierpisz z powodu uszkodzonego lub brakującego zęba, być może zastanawiasz się, jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze. Czy lepiej sprawdzą się dentystyczne implanty czy licówki? Zarówno implanty dentystyczne, jak i licówki są rodzajem uzupełnień dentystycznych, ale licówki różnią się znacznie od implantów. Implanty dentystyczne zastępują brakujące zęby, a licówki porcelanowe poprawiają wygląd uśmiechu. Jeśli masz zdrowe zęby, ale zepsute przez plamy, odpryski, a nawet luki, to licówki są świetną opcją na poprawę uśmiechu w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli Twój problem z zębami jest poważniejszy, na przykład z próchnicą lub brakiem zębów, dentysta prawdopodobnie zaleci implanty dentystyczne. Implanty dentystyczne są jedyną formą wymiany zęba, która zapobiega utracie kości oraz wygląda i jest bardziej naturalna niż licówki porcelanowe.

Co jest dla mnie najlepsze? Dentystyczne implanty czy licówki?

Zawsze najlepiej jest znaleźć dentystę, który oferuje konsultacje i jest jedynym ekspertem, który może pomóc w podjęciu decyzji. Przykładem może być Klinika Implantologii Kraków, w której specjaliści przyjrzą się bliżej każdej dostępnej procedurze stomatologicznej, aby pomóc Ci zdecydować, które leczenie jest bardziej dostosowane do Twoich potrzeb stomatologicznych.

Dowiesz się tam m.in., że implanty dentystyczne działają jak sztuczne korzenie zębów i są przeznaczone do podtrzymywania sztucznych zębów, takich jak korony lub protezy dentystyczne. Trwałe i niezwykle wytrzymałe, mogą służyć przez wiele lat lub przy odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwieństwie do plomb, które zwykle wymagają wymiany co 10 do 15 lat.

W przeciwieństwie do licówek, które znajdują się na przedniej powierzchni zęba, wkłady implantów wykonane z tytanu są chirurgicznie mocowane w kości szczęki i pozostawiane na kilka tygodni, aby zrosły się z otaczającą kością, stając się trwałym elementem w jamie ustnej. Gdy implanty dentystyczne ustabilizują się, można je zwieńczyć koronami lub mostem dentystycznym, aby ukończyć odbudowę, lub użyć do podparcia protezy, aby zapobiec jej przemieszczaniu się. Za każdym razem, gdy osoba gryzie lub przeżuwa pokarm, nacisk jest kierowany na kość szczękową i stymuluje ją, zapobiegając w ten sposób naturalnej utracie kości, która pojawia się wraz z utratą zębów.

Kiedy na pytanie o implanty czy licówki lepsze będą licówki?

Licówki to cienkie łuski wykonane z porcelany, które pasują do przedniej powierzchni zębów. Licówki są niezwykle wszechstronne i mogą być stosowane na różne sposoby, aby poprawić uśmiech. Na przykład licówki można wykorzystać do naprawy następujących problemów z zębami:

  • Przebarwione lub przebarwione zęby
  • Nierówne, ukruszone lub nieregularne zęby
  • Zużyte zęby
  • Szczeliny w zębach można również zamknąć licówkami

Uzyskanie licówek dentystycznych zwykle wymaga od 2 do 3 wizyt w klinice dentystycznej. Pierwsza wizyta to konsultacja z wykonaniem zdjęć rentgenowskich w celu ustalenia, czy jesteś odpowiednim kandydatem na licówki. Druga wizyta wiąże się z usunięciem niewielkiej ilości szkliwa (aby zrobić miejsce na licówki zlicowane z sąsiednimi zębami) i pobraniem wycisków, aby można było wykonać niestandardowe licówki. Ostatnia wizyta polega na dopasowaniu licówek stałych poprzez przyklejenie ich do zębów, przed sprawdzeniem zgryzu i wypolerowaniem zębów. Ponieważ licówki są kolorystycznie dopasowane do pozostałych zębów, Twój nowy uśmiech będzie wyglądał naturalnie i pięknie.

Co jest lepsze, dentystyczne implanty czy licówki?

Implanty dentystyczne są stosowane w celu uzupełnienia brakujących zębów lub podparcia protez. Ich główną zaletą jest to, że zapobiegają utracie masy kostnej, co jest jednym z powodów, dla których protezy stają się niewygodne w noszeniu, ponieważ szczęka zaczyna zmieniać kształt. Aby mieć implanty, osoba musi mieć wystarczającą ilość kości, aby je wspierać, chociaż w wielu przypadkach przeszczep kości może pomóc w zwiększeniu głębokości kości. Ponieważ zabieg wymaga operacji, nie każdy będzie odpowiednim kandydatem.

Licówki nie wymagają operacji i wymagają minimum 2 wizyt u stomatologa, więc w większości przypadków pacjent może poprawić swój uśmiech licówkami już w kilka tygodni. Można to porównać z implantami zębów, których ukończenie może zająć od 3 do 6 miesięcy, a nawet dłużej.

Czy już wiesz, co dla Ciebie lepsze – implanty czy licówki?