×

Jak wybrać zdrowe i smaczne pieczywo?

W sklepach możemy znaleźć wiele różnego rodzaju pieczywa, warto wiedzieć jakie pieczywo wybrać i na co zwracać uwagę.

Zasadniczo w sklepach dostępne są wyroby z mąki pszennej i mąki żytniej, najczęściej wyroby z mąki pszennej są jaśniejsze, są to przykładowo bułki. Jeżeli mamy możliwość, wybierajmy raczej pieczywo z mąki żytniej, jest ona zdrowsza i zawiera składniki mineralne, witaminy z grupy B oraz E. Oczywiście należy zwrócić uwagę także na proces produkcji pieczywa, najlepsze pieczywo powinno być wykonane na naturalnym zakwasie. Jest to proces fermentacji mąki oraz wody, wówczas wodę o temperaturze około 25 stopni mieszamy z mąką w tych samych proporcjach i zostawiamy do fermentowania. W tym procesie powstaje także kwas mlekowy, który reguluje naszą naturalną florę bakteryjną, także zabezpiecza chleb przed pleśnią. Zatem jeżeli widzimy na półce chleb, który zaczyna pleśnieć, a jest to charakterystyczny zielony nalot, wówczas wiemy iż chleb jest słabej jakości, nie został wykonany na bazie zakwasu. Jak wybrać zdrowe i smaczne pieczywo?

Oczywiście można spotkać także dobrej jakości chleb na drożdżach, jednak należy zwrócić uwagę na dodatkowe składniki, powinniśmy unikać karmelu, cukru, różnego rodzaju polepszaczy smaku i spulchniaczy.

Czasem aby wybrać dobre pieczywo wystarczy wziąć je do ręki, jeżeli chleb jest lekki i czujemy że jest pulchny, wówczas nie będzie to chleb najlepszej jakości. W wielu przypadkach dobry chleb jest ciężki, jak mały bochenek z formy, możemy spotkać także wiele chlebów z ziarnami może byś to słonecznik lub też dynia Wszystko oczywiście zależy od naszego smaku i gustu. Możemy spotkać chleb razowy, w tym przypadku mąka jest zmielona raz, zostają w niej otręby, jest to zdrowy, ciemniejszy chleb. Dobrym pomysłem jest także wybranie pieczywa orkiszowego, orkisz jest odmianą pszenicy, jednak nie jest zmieniony w wyniku sztucznych upraw, zawiera dużo białka i błonnika, a także różnego rodzaju składniki mineralne, takie jak fosfor, potas, cynk, żelazo, zawiera również witaminę B6. Kiedy nie wiemy, gdzie zakupić wysokiej jakości chleb, pomoże nam w tym sprawdzona Piekarnia Białystok jest miastem gdzie znajdziemy wiele piekarni, które produkują pieczywo według starych receptur. Jest to pieczywo wysokiej jakości, z pewnością warto skorzystać i odżywiać się zdrowo.