×

Jazda po pijaku jak uzyskać umorzenie sprawy

Współczesne przepisy dotyczące kierowców są bardzo restrykcyjne, zwłaszcza dla tych, którzy nie stosują się do określonych zasad. Kierowcy muszą się dostosować do wspomnianych przepisów, a za nieprzestrzeganie reguł grożą nam poważne kary finansowe czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli zostaliśmy już faktycznie złapani na jeździe po pijaku, dobrze jest zacząć się bronić w taki sposób, aby uzyskać możliwie najniższy wymiar kary. Niekiedy możliwe jest udowodnienie błędu pomiarowego wykorzystanego alkomatu, co z kolei pozwala zasiać wątpliwość w naszą winę. Czasem w praktyce nawet minimalna różnica może zadecydować o tym, czy popełniliśmy poważne wykroczenie lub przestępstwo.

Unikając problemu

Wiadomo, że w przypadku błędnego pomiaru pijany kierowca może wymigać się od sprawy karnej, co w tym przypadku daje możliwość uzyskania niższego wyroku. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku dużego wahania wskazania pomiaru, może się okazać, że kierowca, który był wcześniej zatrzymany za popełnienie wykroczenia drogowego, zostanie całkowicie uniewinniony, W takich sytuacjach sprawa po prostu zostanie od razu umorzona, a kierowca nie poniesie żadnych innych konsekwencji. W przypadku skazania prawomocnym wyrokiem kierowca ukarany w taki sposób może liczyć na to, że wszystkie informacje o skazaniu trafią do Krajowego Rejestru Karnego. W ten sposób możemy bardzo mocno nabrudzić sobie w papierach i mieć potem bardzo poważny problem ze znalezieniem pracy, zwłaszcza w zakładach gdzie wymagana jest niekaralność z uwagi na wykonywane tam czynności. Jeśli czujemy się winni i nie chcemy tym bardziej pogorszyć swojej sytuacji, to zawsze możemy skorzystać z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Więcej informacji na temat jazdy po alkoholu możesz przeczytać na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

Niektóre rzeczy warto wiedzieć

Każda zatrzymana osoba ma swoje własne uprawnienia i niezależnie od zarzutów zatrzymana osoba może się z tymi wspomnianymi uprawnieniami zapoznać i to w dowolnej chwili. Osoby ścigające pijanych kierowców nie chcą, aby zatrzymani wymigali się od odpowiedzialności i to w taki banalny sposób. Umorzenie postępowania jest możliwe do realizacji, ale należy pamiętać, że wcześniej trzeba wykazać wcześniejszą niekaralność za podobne czyny. Można też podjąć próbę nawiązania odpowiedniego dialogu z sądem, ale w takim wypadku nie mamy żadnej gwarancji, że sąd pójdzie nam na rękę. W ekstremalnych sytuacjach lepiej nie czekać na sprawę tylko od razu poddać się karze, bez składania żadnego wniosku o umorzenie sprawy. To ostateczna droga, zwłaszcza jeśli nie chcemy otrzymać bardzo wysokiej kary, lepiej od razu pogodzić się z naszą winą i nie próbować kombinować, bo to nie zawsze się opłaca.