Wielu rolników jak również zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego posiada chłodnie w których przechowują warzywa i owoce.
W przypadku zakładów przetwórczych należy zgromadzić w czasie zbiorów jak największa ilość zapasów, aby mieć w przyszłości owoce i warzywa do produkcji. Można je podzielić na klasy, i przeznaczyć do różnych zastosowań, przykładowo do dżemów czy soków. Każda odmiana warzyw i owoców jest różnie przystosowana do przechowywania w niskich temperaturach, dlatego też trzeba będzie zwrócić na to szczególną uwagę. Nie bez znaczenia będzie także okres w jakim zostały zebrane, ponieważ bardziej dojrzałe owoce można będzie przechowywać przez krótszy czas.
Specjalistyczna chłodnia musi posiadać bardzo wydajny agregat, który będzie mógł obniżyć temperaturę w całej chłodni. Oczywiście aby temperatura byłą niska agregat musi nieprzerwanie działać. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną każda chłodnia musi zostać bardzo dobrze odizolowana. Najczęściej boki i dach chłodni będą wykonane z blachy, która mocno się nagrzewa, dlatego też musi być dobrze izolowana.
Chłodnia musi zostać pomalowana na jasny kolor, aby dobrze odbijała światło słoneczne. Bardzo ważna w przypadku każdej chłodni do przechowywania warzyw i owoców będzie odpowiedni system wentylacji.
Powietrze musi opływać wszystkie skrzynki, dlatego też powinny posiadać odpowiednia odległość, między półkami także potrzebna będzie przestrzeń, aby można było wygodnie układać skrzynki. Oczywiście same skrzynki także powinny być odpowiednio przystosowane do przechowywania warzyw w niskich temperaturach. Z pewnością przechowywanie pomidorów w przechowalni może dotyczyć tylko określonego okresu czasu. Jeżeli poleżą zbyt długo mogą stracić swoją świeżość, czy też wysychać, oczywiście wiele od tego kiedy zostały zebrane, twardsze pomidory mogą poleżeć w chłodni dłużej. Odmiana pomidorów również będzie miała wpływ na długość przechowywania.