×

Wybielanie zębów u dentysty – skutecznie i bezpiecznie

Profesjonalne rozwiązania stosowane przez dentystę są zazwyczaj mocniejsze niż te w zestawach dostępnych do kupienia bez recepty, więc zęby mogą szybciej stać się bielsze.

Stomatolog może również upewnić się, że dziąsła nie będą bardziej podrażnione, a zęby nie staną się wrażliwe. Wybielanie zębów może być bardzo skutecznym sposobem na rozjaśnienie naturalnego koloru zębów bez niszczenia czy usuwania jakiejkolwiek powierzchni zębów. Nie może dokonać całkowitej zmiany koloru, ale może rozjaśnić istniejący odcień. Istnieje wiele powodów, dla których możesz wybielić zęby. Każdy z nas jest inny i podobnie jak nasze włosy i kolor skóry różnią się, tak samo nasze zęby. Bardzo niewiele osób ma olśniewająco białe zęby, a nasze zęby mogą się bardziej odbarwiać wraz z wiekiem. Zęby można również zabarwić na powierzchni jedzeniem i napojami, takimi jak herbata, kawa, cola, czerwone wino, czarna porzeczka czy jagody. Palenie może również plamić zęby. Osad lub kamień nazębny mogą również wpływać na kolor zębów. Niektóre osoby mogą mieć przebarwienia pod powierzchnią, które mogą być spowodowane niektórymi antybiotykami lub drobnymi pęknięciami w zębach, które pochłaniają plamy.


Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest najczęstszą metodą rozjaśniania koloru zębów. Najpierw dentysta nałoży gumową osłonę lub żel na dziąsła, aby je chronić. Następnie nałoży produkt wybielający na zęby, używając specjalnej nakładki, która pasuje do ust jak ochraniacz na usta. Aktywnym składnikiem produktu jest zwykle nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Gdy składnik aktywny jest rozkładany, tlen dostaje się do szkliwa na zębach, a kolor zębów staje się jaśniejszy. Podczas innej procedury gumową zaporę nakłada się na zęby, aby chronić dziąsła, a na zęby nakłada się środek wybielający. Następnie na zęby świeci się światło lub laser, aby aktywować substancję chemiczną. Światło przyspiesza reakcję produktu wybielającego, a zmianę koloru można uzyskać szybciej. Wybielanie laserowe rozjaśnia zęby do pięciu lub sześciu odcieni. Zabieg ta trwa zwykle około godziny.