×

Sprawdzony sposób na usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny to z jednej strony naturalny etap gojenia się ran, ale równocześnie obniżają one jakość życia, szczególnie gdy pojawiają się na twarzy. Tak jest m.in. w przypadku długotrwałych problemów z trądzikiem. Z tzw. potrądzikowymi bliznami zanikowymi borykają się nie tylko nastolatkowie, ale również osoby dorosłe, u których w przeszłości wystąpiło to schorzenie. Jak sobie z tym poradzić? Jednym z najlepszych sposobów jest zabieg laserowego usuwania blizn potrądzikowych.

Od trądziku do blizn

Trądzik to stan zapalny, który tworzy się na skutek nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Problem ten dotyka głównie nastolatków, ale coraz częściej występuje u osób powyżej 20. roku życia. Jeżeli trądzik przez długi czas nie jest leczony lub proces ten był źle prowadzony, higiena skóry jest niewystarczająca, a dieta nieprawidłowa, czy obserwujemy zaawansowane stadium choroby, zwiększa się ryzyko wystąpienia blizn. Są one tym większe, im dłużej trwa gojenie się ran po trądziku oraz w przypadku skłonności genetycznych do tworzenia się blizn. Ponadto ich zdrowieniu nie sprzyja częste drażnienie nowo powstałej tkanki (np. rozdrapywanie).

Czy laserowe usuwanie blizn potrądzikowych jest skuteczne?

Część osób liczy na to, że problem sam się rozwiąże i odkłada go na lata. Jednak z biegiem czasu blizny potrądzikowe coraz bardziej wpływają na komfort funkcjonowania. Pojawia się wstyd, próby chowania blizn pod makijażem, czy ratowanie się domowymi sposobami.

Tymczasem skuteczną i bezpieczną metodą jest laserowe usuwanie blizn potrądzikowych. Zabieg ten polega na pobudzeniu skóry do szybszego procesu jej odbudowy poprzez produkcję nowego kolagenu. Dotyczy to nie tylko naskórka, ale także głębokich warstw skóry. Na koniec tkanka bliznowata złuszcza się w naturalny sposób. Co ważne – zabieg ten jest w pełni kontrolowany oraz bezpieczny dla pacjenta. Oczywiście warunek konieczny to zakończenie leczenia trądziku. Bezpośrednio po wizycie skóra może być podrażniona. Jednak aby dyskomfort był jak najmniejszy, na skórę nakładany jest krem znieczulający, a w trakcie stosuje się nawiew zimnego powietrza na twarz.

Efekty laserowego usuwania blizn potrądzikowych w zależności od skali dolegliwości mogą być widoczne już po pierwszej wizycie. Im bardziej zaawansowany jest problem, tym więcej zabiegów będzie potrzebnych. Standardowa seria to ok. 5-6 wizyt w odstępie jednego lub dwóch miesięcy.