×

Szalunki wykopów to podstawa by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Rozwój technologii oraz różnego rodzaju systemów budowlanych sprawia, że proces budowlany przebiega znacznie szybciej niż jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu.

Coraz częściej na ulicach naszych miast możemy zauważyć miejsca, w których powstają nowe galerie handlowe, nowe budynki mieszkalne, tak zwane szeregówki, nowe drogi i estakady. Dzięki znacznemu rozwojowi technologii procesy budowlane przebiegają znacznie szybciej, ale także bezpieczniej, w szczególności dla pracowników, którzy praktycznie w każdej chwili są narażeni na różne zdarzenia, które negatywnie mogą odbić się na ich zdrowiu. W tym tekście przyjrzymy się procesowi tworzenia wykopów, które niejednokrotnie są potrzebne do położenia instalacji kanalizacyjnej, elektrycznej, a także do rozpoczęcia prac w stawianiu budynku, a więc stworzenia tak zwanych fundamentów. Na co zwraca się szczególną uwagę podczas tworzenia wykopów? Jak zabezpiecza się wykopy? Wszystko to w dalszej części tego tekstu.
Wykopy to praktycznie nieodzowna część każdego placu budowy. Stworzenie odpowiedniego wykopu nie jest również łatwym zadaniem, ponieważ potrzebny jest do tego ciężki sprzęt, a także operator takiego ciężkiego sprzętu, który umiejętnie wydrąży odpowiedni wykop w ziemi. Szalunki wykopów to podstawa by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Do zabezpieczenia wykopów najczęściej wykorzystuje się tak zwane szalunki lub mówiąc prościej deskowania wykopów.

W zależności od podłoża, w którym tworzony jest wykop, pracownicy powinni wykorzystać innego rodzaju system szalunkowy. Nie mniej jednak warto wspomnieć o zadaniach jakie mają tego rodzaju szalunki wykopów. Przede wszystkim pierwsze zdanie ma zapewnić bezpieczeństwo pracownikom budowlanym pracującym zarówno wewnątrz takiego wykopu, jak również na zewnątrz. Największym zagrożeniem jest osunięcie się jednego z boków takiego wykopu. Drugie zadanie to utrzymanie odpowiedniego kształtu danego wykopu, na przykład pod późniejsze zalanie fundamentów. Tylko najwyżej jakości deskowania wykopów są w stanie spełnić wyżej wymienione zadania.