×

Walka z chwastami

Walka z chwastami spędza sen z powiek wielu rolnikom, powoduje nerwowe ruchy oraz różne negatywne skutki Mowa jest o różnego rodzaju chwastach, które atakują uprawy, które atakują różne rośliny uprawne.

Chwastnica jednostronna jest jednym z tych niechcianych chwastów, które jednakże pojawiają się na naszych polach, na naszych uprawach. W sposób szczególny chwastnica jednostronna upodobała sobie rośliny okopowe, w tym zwłaszcza mowa jest o kukurydzy. Jest to chwast, którego wygląd jest jak najbardziej charakterystyczny, aczkolwiek równocześnie też bardzo łatwo można go pomylić z innymi roślinami, a zwłaszcza można go pomylić ze zwykłą trawą. Chwastnica jednostronna posiada źdźbła o długości dochodzącej do 90 cm, posiada spłaszczone źdźbła, które są dla niej elementem bardzo charakterystycznym.

Ważne jest to, aby chwasta tego pozbyć się jak najszybciej, kiedy zaczyna wzrastać, ponieważ bardzo szybko może się on rozprzestrzeniać. Występuje na polach uprawnych, gdzie mamy do czynienia z roślinami okopowymi, a w szczególności z kukurydzą.

Niemniej jednak można ją także spotkać na brzegach stawów czy też na przydrożach. Chwastnica jednostronna pojawia się dopiero na przełomie wiosny i lata. Ma to swoje uzasadnienie w tym, iż chwast ten potrzebuje dosyć wysokiej temperatury, aby móc swobodnie wzrastać. Oprócz nazwy chwastnica jednostronna, można zetknąć się również z innym nazewnictwem – jest to kurze proso, proso japońskie, proso dzikie oraz prosownica.

Chwastnica jednostronna bardzo lubi żyzne, bogate w azot, gliniaste gleby i tam ją spotkamy najczęściej.

Można oczywiście z nią skutecznie walczyć, a jednym z polecanych środków chemicznych jest Rincon 25SG. Na jego temat znacznie więcej informacji można pozyskać ze strony chwastnica jednostronna. Ta wiedza jest bardzo istotna, ponieważ zaniechania w działaniach lub podejmowanie niewłaściwych działań może prowadzić do zmniejszenia plonów kukurydzy oraz innych roślin okopowych w danym roku.