×

Co trzeba wiedzieć o rezonansie magnetycznym kolana?

Staw kolanowy jest podatny na różnego rodzaju kontuzje i dolegliwości.

Wrażliwość tego obszaru w ludzkim ciele wynika m.in. z tego, że jest on bardzo złożony. To właśnie w kolanie stykają się chociażby takie elementy jak rzepka, tkanka chrzęstna, torebka stawowa i więzadła.

Aby sprawdzić stan stawu kolanowego, dobrze jest przeprowadzić rezonans magnetyczny. Pozwala on na sprawdzenie całej struktury mięśniowo-kostnej kolana.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego kolana?

W przypadku schorzeń ortopedycznych, czyli tych związanych z układem stawo-kostnym, najczęstszym objawem jest ból. Urazy stawu kolanowego mogą być też na tyle poważne, że utrudniają one nie tylko wykonywanie ćwiczeń ruchowych, ale nawet chodzenie.

Rezonans magnetyczny kolana – jakie choroby i dolegliwości wykrywa?

Rezonans magnetyczny kolana pozwala wykryć wiele nieprawidłowości tego obszaru. Dzięki temu badaniu można sprawdzić, czy zaszła powszechna wśród sportowców kontuzja związana z więzadłami. RM pokazuje, czy zostały one naderwane, zerwane, czy też powstał na nich obrzęk.

Rezonansem można też sprawdzić, czy w stawie kolanowym doszło do uszkodzenia łąkotek, rzepki, chrząstki stawowej i kaletek maziowych.

Co trzeba wiedzieć o rezonansie magnetycznym kolana?

Jakie są przeciwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego kolana?

Przeciwskazań do tego badanie nie jest zbyt wiele. Największe z nich związane są z obecnością metalowych elementów w ciele danego pacjenta. Mogą one bowiem wypaczyć wynik rezonansu.

MRI niewskazany jest także pacjentom z rozrusznikiem serca, implantami słuchowymi, klipsami naczyniowymi lub z protezami stawowymi.

Trudności z prawidłowym przeprowadzeniem rezonansu mogą wystąpić także wtedy, gdy pacjenci mają w ciele sztuczne zastawki serca, noszą aparat ortodontyczny lub gdy na ich skórze znajdują się tatuaże.

Lęk przed badaniem towarzyszy najczęściej tym, którzy cierpią na klaustrofobię.

Rezonans magnetyczny kolana z kontrastem

W niektórych przypadkach lekarze zlecają podanie pacjentowi środka kontrastującego. Jest to substancja, która sprawia, że struktury wewnętrzne są bardziej widoczne. Środek ten podawany jest bezpośrednio na obszar stawu kolanowego, dlatego nie ma powodu, żeby pacjenci musieli przychodzić na badanie na czczo.

Jakie jest koszt rezonansu magnetycznego kolana?

Ceny MRI kolana zależne są m.in. od cennika danej placówki medycznej, jak i od tego, czy badanie wykonywane jest z kontrastem, czy też bez niego. Jednak najczęściej koszty wahają się od 400 do 700 złotych.