×

Ochrona upraw przed chwastami

Wiele różnych upraw w rolnictwie może być zagrożonych przez chwasty.

Jeżeli chwasty w pierwszej fazie wzrostu przerastają nad rośliną mogą zasłaniać słońce, długie korzenie chwastów będą także konkurowały jeżeli chodzi o wodę oraz składniki odżywcze z gleby. Dlatego też wysokie zachwaszczenie będzie powodowało zmniejszeniem plonów jakie odzyskamy z danego obszaru. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań aby usunąć chwasty, stworzyć uprawom jak najlepsze warunki rozwoju.

Ochrona upraw przed chwastami

Jak stosuje się herbicydy?

Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie herbicydów przedwschodowych, są one aplikowane do gleby, ich zadaniem będzie spowolnienie wzrostu chwastów z nasion. Zatem należy wykonać oprysk w momencie kiedy gleba jest nie przesuszona, będzie dobrze przyjmowała herbicyd. Można zatem wykonać opryski na gleby wilgotną, po opadach deszczu. Oczywiście oprysk w czasie deszczu czy upału będzie nieskuteczny, dlatego należy wybrać odpowiednią porę. Producenci herbicydów często na opakowaniach oprócz sposobu rozcieńczenia informują także na temat optymalnej temperatury oraz warunków pogodowych w jakich powinny być opublikowane herbicydy.

Herbicydy powschodowe działają na roślinę, najczęściej wchłaniane są poprzez liście, następnie trafiają do łodygi. Oczywiście możemy także wykorzystać herbicydy, które będą działały na korzeń chwastów. W zależności od rodzaju chwastów możemy wykorzystać różne herbicydy. Dostępne są także środki ochrony przeznaczone dla konkretnych rodzajów upraw gdzie często występują bardzo podobne rodzaje roślin niepożądanych. Herbicydy dobrze sprawdzają się w przypadku chwastów dwulistnych, które często możemy spotkać w przypadku uprawy zbóż czy też kukurydzy. Oczywiście herbicydy możemy zastosować także w ogrodnictwie oraz w sadownictwie.

Specjalistyczne herbicydy często stosuje się także w przypadku uprawy kukurydzy dobrym przykładem jest Mezonir, możemy zakupić go na stronie internetowej https://innvigo.com/mezonir-340-wg/, sprzedawany jest w formie granulatu, który będziemy rozcieńczali wodą tworząc odpowiednią zawiesinę która będzie następnie aplikowana na rośliny. Herbicyd tego rodzaju odpowiada za niszczenie chlorofilu, hamowanie syntezy aminokwasów dzięki czemu hamuje wzrost a w rezultacie skutecznie eliminuje chwasty.