×

ETF jako sposób na dywersyfikację portfela inwestorskiego

ETF czyli Exchange Traded Fund to innymi słowy odwzorowanie indeksu akcyjnego. Fundusz inwestycyjny nabywa za pośrednictwem inwestorów papiery wartościowe, które zawierają określony indeks. najpopularniejszy w Polsce WIG20 zrzesza 20 największych spółek akcyjnych w kraju. Czy i dlaczego warto inwestować w fundusze ETF? Sprawdź nasz poradnik!

Inwestycja w rynek

Nadrzędny cel każdego funduszu ETF to pozyskanie takiej stopy zwrotu, którą generuje jego indeks bazowy. Co to w praktyce oznacza dla inwestora?

ETF nie działa wybiórczo względem wybranych spółek kosztem innych. Za pośrednictwem ETF-ów możesz więc lokować swój kapitał w różnorodne, dowolnie wybrane spółki, które są akurat notowane w danym indeksie. Od więc czego zacząć? 

To proste! Wystarczy założyć konto na dedykowanej platformie. Jeśli jesteś zainteresowany, odwiedź witrynę firmy Saxo Bank Polska i uzyskaj dostęp do ponad 3000 funduszy ETF z ponad 30 giełd na całym świecie. 

Ile kosztuje inwestowanie w ETF?

Dla wielu inwestorów, szczególnie tych początkujących lub dysponujących okrojonym kapitałem, cena ETF-ów stanowi ich ogromną zaletę. Jest ona znacznie niższa niż w przypadku tradycyjnych funduszy, które pobierają opłaty za zarządzanie lub mają procentowy udział w wypracowanym zysku. 

W funduszach ETF, koszty bieżące są zawsze ograniczone do minimum, a co za tym idzie, znacznie szybciej możesz się cieszyć ze wzrostu kursu i osiągniętego w orzyszłości zysku.

Rodzaje funduszy ETF na GPW

Jeśli chcesz rozpocząć inwestowanie w ETF, poznaj najpopularniejsze fundusze handlowane za pośrednictwem francuskiej spółki LYXOR, która należy do grupy kapitałowej Société Générale.

  • LYXOR ETF na indeks WIG20TR

Fundusz ETF na indeks WIG20 pojawił się w 2010 r. Od grudnia 2018 r. fundusz bierze pod uwagę wypłacane dywidendy i co za tym idzie odzwierciedla indeks WIG20TR. 

  • LYXOR ETF na indeks S&P 500

Ten ETF zadebiutował na giełdzie dekadę temu, bo w 2011 roku. Jego wartość w PLN odpowiada 1/100 wartości indeksu S&P500, która wyrażona jest w USD.

  • BETA ETF na indeks WIG20TR

Certyfikaty BETA ETF wyemitowano na początku 2019 r. przez AgioFunds TFI. Niemal idealnie fragmentaryczne wykorzystanie instrumentów pochodnych.

Jeśli nie chcesz się ograniczać do lokalnie dostępnych funduszy ETF, skorzystaj z usług renomowanego brokera Saxo Bank Polska, który na swojej platformie udostępnia znacznie większą gamę produktów. Dzięki takiemu rozwiązaniu dywersyfikujesz swój portfel inwestycyjny, a tym samym zwiększasz swoje szanse na potencjalne zyski.